108Mbps bez kabla

Japońska firma Unipulse opracowała system bezprzewodowej sieci LAN z transferem 108Mbps, pracujący w paśmie częstotliwości 2,4GHz. Nowy system nazwano UNI-LINK2410.

Unipulse twierdzi, że jest pierwszą firmą na świecie, która zaimplementowała siec LAN z transferem 108Mbps na paśmie 2,4GHz. Pracując z aktualnie obowiązującą szybkością 52Mbps, system UNI-LINK2410 zapewniał komunikację na dystansie od 300m do 500m. Po podpięciu do systemu specjalnej anteny zasięg można zwiększyć do 7 km.

Potencjał transmisji to wynik połączenia dwóch zaawansowanych technologii, Orthogonal Frequency Division Multiplexing i technologii przeskoków częstotliwości (Frequency Hopping). OFDM wykorzystuje do transmisji wiele wąskopasmowych kanałów zwanych nośnikami. Nośniki nie mają na siebie wpływu, więc nie zakłócają się wzajemnie. W technologii FH informacja przeskakuje z jednej częstotliwości na drugą. Jeśli jedna częstotliwość jest zablokowana przez szum czy zakłócenia, informacja wciąż dociera do celu wykorzystując inne częstotliwości. Transmisja na poziomie 108Mbps jest możliwa dzięki zwiększeniu liczby nośników OFDM.

System UNI-LINK2410 na razie nie jest dostępny komercyjnie. Układ jest dostosowywany do wprowadzenia do masowej produkcji, a ostateczna wersja ma być gotowa w styczniu. Dlatego też sprzedaż systemu rozpocznie się dopiero w lutym przyszłego roku, choć Unipulse będzie przyjmować zamówienia już od grudnia.