3Com Embedded Firewall

Firmy 3Com i Secure Computing zapowiedziały produkt, którego zadaniem jest zwalczanie kradzieży informacji przez użytkowników z dostępem do sieci lokalnych (np. przedsiębiorstw). Jest nim oprogramowanie 3Com Embedded Firewall – aplikacja przeznaczona dla adapterów sieciowych 3Com-a, wyposażonych w procesor 3XP.

Jak informuje producent, jest to pierwsze rozwiązanie tego typu, umożliwiające zorganizowanie rozproszonej zapory ogniowej, ograniczającej dostęp użytkowników do maszyn i zasobów wskazanych przez administratora sieci. Powstało ono po dwóch latach prac prowadzonych przez firmę Secure Computing, współpracującą z amerykańską agencją badań obronnych DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency). System ma być odpowiedzią na rosnącą liczbę ataków od środka, które już w 1999 zdarzały się częściej niż elektroniczne napaści z zewnątrz, natomiast w 2000 roku stanowiły aż 70% wszystkich włamań. Autorzy oprogramowania uważają, że pozwala ono uzyskać znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa niż w tradycyjnych systemach, gdyż nie jest ono instalowane w systemie komputera (jest przeźroczyste dla użytkownika).

Program wraz z ustawieniami jest przesyłany do kart sieciowych przez serwer 3Com Embedded Firewall Policy Server. Pozwala on na centralne sterowanie ustawieniami poszczególnych użytkowników sieci, uniemożliwiając wykorzystanie niżej postawionych komputerów w atakach DoS (Denial of Service) i podpatrywanie przesyłanych informacji.

Oprogramowanie Embedded Firewall można będzie nabyć od trzeciego kwartału 2001 roku. Jego cenę ustalono na 35 USD od użytkownika, natomiast za serwer Embedded Firewall Policy Server, przeznaczony dla systemów Windows NT i 2000, trzeba zapłacić ok. 1000 USD.