50 tysięcy dolarów dla najlepszego hakera

Dzis został rozpoczęty turniej na żywo dla hakerów na jednej z imprez towarzyszących konferencji Infosec, poświęconej zagadnieniom bezpieczeństwa komputerowego. Zadaniem jego uczestników będzie pokonanie zabezpieczeń serwera WWW, na którym zainstalowano oprogramowanie PitBull, automatycznie łatające znane dziury systemów operacyjnych oraz ograniczające podejrzane działania.

Firma Argus Systems Group – sponsorzy tego konkursu-reklamy – zapłaci zwycięzcy 35 tysięcy funtów (ok. 50 000 USD). Warunkiem otrzymania nagrody jest potwierdzenie udanego włamania przez zmianę przechowywanej na nim witryny internetowej, należącej do fikcyjnych firm xType Moto-Rockets i xCursion Adventure Travel.

Jak łatwo się domyślić, niezależnie od wyników konkursu, najbardziej zyskają na nim autorzy PitBulla: w przypadku porażki otrzymają oni cenne informacje umożliwiające udoskonalenie produktu, a zwycięstwo łatwo będzie wykorzystać do celów promocyjnych. Argus zorganizował już podobne turnieje w Stanach Zjednoczonych i Niemczech. Podczas jednego z nich zanotowano 5,4 miliona prób ataku, z których żadna nie zakończyła się sukcesem.