64-bitowy Windows XP: publiczna beta

Microsoft udostępnił na swojej stronie 360-dniową beta-wersję systemu Windows XP 64-bit Edition dla procesorów AMD Athlon 64 i Opteron.

O ile developerzy już od jakiegoś czasu mają dostęp do 64-bitowego Windowsa XP, to ujawnienie wersji „publicznej” pozwoli na zapoznanie się z systemem potencjalnym klientom. Wystarczy zarejestrować się na stronie Microsoftu i ściągnąć „ważący” 450MB plik lub zamówić płytę z aplikacją (zamawiający pokrywa tylko koszty przesyłki). Takie rozwiązanie może wpłynąć na szybszą popularyzację systemu w momencie, gdy będzie już oficjalnie dostępny na rynku. A według zapowiedzi Microsoftu, nastąpi to w drugiej połowie roku.

Premiera Windows XP 64-bit Edition zapewne wpłynie na wydatne zwiększenie udziałów AMD w rynku stacji roboczych oraz sprawi, że 64 bity na dobre zagoszczą w komputerach domowych. Wymagane są oczywiście także programy wykorzystujące możliwości nowych procesorów, ale AMD zapewnia, że takie aplikacje już powstają. Wiadomo o pracach nad 64-bitową wersją gry „Unreal Tournament 2004” (zoptymalizowany pod kątem Athlona 64 kod będzie obecny w standardowej aplikacji) oraz programach do montażu wideo.