Namierzalne notebooki Gateway’a

Gateway montuje w swoich laptopach urządzenia zwiększające poziom bezpieczeństwa. Jedno z nich umożliwia namierzenie skradzionego lub zgubionego komputera.

Mobile Theft Protection jest dostępny w notebookach M250, M460 i M680.

Wykorzystuje on technologię Computrace firmy Absolute Software. Producent obiecuje, że MTP pozwala lokalizować utracone komputery.

Urządzenie umożliwia również – za pomocą opcji Data Delete – zdalne usuwanie poufnych danych.

Po aktywacji urządzenia Absolute gwarantuje odzyskanie utraconego laptopa. Jeżeli nie uda się to w ciągu 60 dni, klient może ubiegać się o rekompensatę w wysokości do 1000 dolarów.

Mobile Theft Protection jest montowany w nowych komputerach, jednak klient musi zapłacić dodatkowe 99 dolarów za aktywację usługi na okres trzech lat.

Ceny laptopów M250, M460 i M680 zaczynają się od odpowiednio: 700, 965 i 1200 dolarów.

Kolejna technologia poprawiająca bezpieczeństwo komputerów Gateway to najnowszy, a przy tym kontrowersyjny standard bezpieczeństwa hardware – Trusted Platform Module, wersja 1.2. TPM jest już dostępny w komputerach Gateway typu desktop, serii E.

Zdaniem Gateway chip TPM pomaga w szyfrowaniu danych i zarządzaniu hasłami.

Zawiera on oprogramowanie do bezpiecznego uwierzytelniania, a także pomaga chronić sieci przechowując w procesorze hasła i cyfrowe certyfikaty.

Krytycy twierdzą jednak, że TPM – z powodu przypisanego każdemu chipowi numeru identyfikacyjnemu – może zagrozić prywatności komputera.

Ponadto technologia ta może ograniczyć dostęp do pewnych mediów cyfrowych, wymuszając cyfrowe potwierdzanie np. praw autorskich.

Mobile Theft Protection oraz TPM to jedne z kilku sposobów, którymi Gateway chce poprawić bezpieczeństwo swoich laptopów.

Na początku miesiąca firma skorygowała swój kontrakt z firmą Symantec. Na mocy nowej umowy Gateway będzie preinstalowywał na swoich komputerach wysokiej klasy oprogramowanie antywirusowe.

Liczba kradzieży laptopów rośnie w zastraszającym tempie. Według ankiety przeprowadzonej przez FBI, koszt laptopów skradzionych bądź zgubionych w roku 2004 przewyższył 6,7 miliona dolarów.

Inni producenci pecetów także używają kombinacji software’u i hardware’u celem podniesienia poziomu bezpieczeństwa ich produktów.

Firma Lenovo wyposażyła swój ThinkPad T42 w czytnik biometryczny. Microsoft, pracę nad Service Packiem 2 koordynował z AMD i Intelem.

Współpraca ta zapobiegła przypadkom, w których wirusy przeciążałyby komputer nadmiarem informacji.

Źródło: news.com