Atomowy Linux

Los Alamos National Laboratory kupuje za 6 mln USD linuksowy superkomputer wyposażony w 2048 procesorów Intel Xeon 2,4 GHz. Będą na nim prowadzone symulacje broni nuklearnej.

Laboratorium będące pionierem w budowie niedrogich superkomputerów zainteresowało się tańszymi komponentami obliczeniowymi oraz systemem operacyjnym Linux. Obecnie programy symulacyjne pracują na znacznie drożych systemach z SGI i Hewlett-Packarda. HP pracuje nad sprzętem wartym 215 mln USD. Cena 6 mln USD jest więc okazyjna. Konstruktorzy muszą sobie jednak poradzić z dostosowaniem oprogramowania do pracy na linuksowych klastrach.

Na początku komputer będzie pracował nad nowymi materiałami i ich własnościami, a wyniki posłużą jako wskaźnik poprawności symulacji broni nuklearnej. Główną misją laboratorium jest zapewnienie bezpieczeństwa i przewidywalności zachowania się broni jądrowej Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza w obecnej sytuacji, kiedy zakazane są próby z tym rodzajem broni. Program LANL zapewnia symulacje maksymalnego ciśnienia i intensywności promieniwania X, jakie towarzyszą wybuchowi nuklearnemu.

Nowy system nazwany „Science Appliance” zbudowany przez Linux NetworX, używa połączonych ze soba 1024 serwerów. Każdy z nich posiada dwa procesory Xeon 2,4 GHz. System ten jest podobny do działającego w Lawrence Livermore National Laboratory.

Na 27 stojakach, na których zostanie umieszczonych po 50 węzłów obliczeniowych połączonych szybkim przełącznikiem Myricom, powstanie maszyna zdolna wykonywac 10 bln operacji na sekundę. Główna różnica w porównaniu z systemem Livermore to brak dysków twardych. Dzięki temu zmniejszono koszt oraz zużycie energii i zwiększono niezwodność systemu. Dyski zastąpi program LinuxBIOS, dzięki któremu „odpalenie” systemu zajmie zaledwie 2 sekundy.

Zobacz więcej newsów o superkomputerach