Będzie wyrok więzienia dla pirata?

Były lider Apocalypse Crew, internetowej grupy zajmującej się wymianą plików muzycznych, został oskarżony o łamanie praw autorskich i czeka go wyrok więzienia do 5 lat. Toczący się właśnie proces został nazwany milowym krokiem w walce z piractwem w Sieci.

Oskarżonym jest 21-letni obywatel USA, Mark Shumaker, który przyznał się do postawionych mu zarzutów. Shumaker zajmował się dostarczaniem i publikowaniem w Sieci utworów muzycznych, zanim pojawiły się one w sklepach muzycznych. Za ten proceder oskarżony spodziewać się może do 5 lat więzienia i maksymalnej kary pieniężnej w wysokości 250 tys. USD.

Pojmanie Shumakera było rezultatem zakrojonej na szeroką skalę, amerykańskiej operacji antypirackiej – Operation Buccaneer. Poza liderem Apocalypse Crew, oskarżone zostaną jeszcze 22 osoby, wśród których są członkowie grupy Drink or Die. Szef ugrupowania – Raymond Griffiths przebywa obecnie w Australii, ale władze amerykańskie zamierzają starać się o jego ekstradycję. Grozi mu kara do 10 lat więzienia.

Amerykańska organizacja dbająca o interesy firm fonograficznych, RIAA, przyjęła informację o procesie Marka Shumakera z entuzjazmem. Zdaniem RIAA, proces powinien być ostrzeżeniem dla wszystkich, którzy łamią prawa autorskie w Sieci.

Wyrok Shumakera zostanie ogłoszony 7 listopada br.

Źródło: IS