Będziemy wymieniać paszporty?

Rządy państw należących do Unii Europejskiej zgodziły się na umieszczenie w paszportach chipów z zakodowanymi danymi biometrycznymi właściciela.

Takie dokumenty w znaczącym stopniu utrudniłyby pracę fałszerzom i osobom próbującym przekroczyć granicę z użyciem cudzego paszportu. Układy z zapisanymi danymi biometrycznymi mają trafić także do wiz dla obcokrajowców odwiedzających kraje Unii Europejskiej. Jedną z przyczyn decyzji jest pozytywne zakończenie badań nad możliwościami zapisania danych biometrycznych w dokumentach, na co przeznaczono 140 mln euro. Udoskonalenie paszportów i wiz stanie się ważną częścią europejskiej polityki emigracyjnej. Zastosowanie chipów biometrycznych jest także wymuszone przez amerykańskie przepisy wprowadzone po 11 września. W myśl US Enhanced Border Security and Visa Entry Reform Act obywatele wszystkich państw, którzy podróżują do Stanów Zjednoczonych bez wizy, muszą posiadać paszporty z identyfikatorami biometrycznymi do 26 października 2004. Pietro Petrucci, rzecznik prasowy Komisji Europejskiej stwierdził, że na chipach najprawdopodobniej zapisane będą skany odcisków palców oraz oczu właściciela dokumentu. W tym miesiącu prototyp paszportu z takim chipem zaprezentowała należąca do British Telecom firma BTExact.
Jak na razie nie podano, kiedy podobnymi dokumentami będą musieli legitymować się obywatele nowych członków Unii Europejskiej – w tym Polski. Zwłaszcza, że póki co Stany Zjednoczone nie planują zniesienia wiz dla Polaków.

Źródło informacji: The Register