Biometryka coraz popularniejsza

Na zlecenie organizacji rządowych, firma I-Mature, współpracując z RSA Security pracuje nad technologią, która ma umożliwić określanie wieku na podstawie cech biometrycznych.

Podawanie alkoholu osobom w wieku poniżej 18 lat (a w USA nawet poniżej 21 lat) jest przestępstwem. Barmani i właściciele lokali tłumaczą się jednak – zgodnie z prawdą – że młodzież często wygląda bardzo dojrzale, a nie zawsze jest możliwość sprawdzenia wieku, na przykład za pomocą dokumentów (nie ma przecież obowiązku noszenia dowodów osobistych przy sobie).

Jeśli badania się powiodą, w pubach zostaną zamontowane biometryczne zamki, które wpuszcza daną osobę do lokalu dopiero po upewnieniu się, że jest ona w „odpowiednim wieku”.

Przygotowano już prototyp czytnika, na którym osoba musi położyć środkowy palec. Czytnik metoda ultrasonografii bada kilkanaście cech biometrycznych, m.in. zawartość wapna w kościach – na podstawie których można określić wiek.

„Oczywiście te cechy nie zmieniają się drastycznie w dniu osiągnięcia pełnoletności, ale na pewno potrafią odróżnić 14-latka od 18 latka” – mówi Shmuel Levin, założyciel firmy I-Mature.

Dodaje, że kolejnym zastosowaniem tego wynalazku może być przystawka komputerowa umożliwiająca np. logowanie się na erotycznych czatach tylko osobom dorosłym.

Źródło: Interia.pl, RSA Security