Błąd brytyjskiego systemu finansowego zablokował 400 tysięcy wypłat

Błąd stosowanego w Wielkiej Brytanii systemu bankowego Bacs spowodował, iż około 400 tysięcy osób pracujących na Wyspach nie otrzymało w wczoraj wypłaty. Jak podało stowarzyszenie Apacs (Association of Payment Clearing Services) problem z oprogramowaniem doprowadził do awarii elektronicznego systemu wypłat. Bacs działał tak powoli, iż nie zdążył wysłać wynagrodzeń na czas.

Opóźnienie spowodowane było odkrytym jeszcze w środę błędem. Wiele osób w Wielkiej Brytanii, w tym również pracujących tam naszych rodaków, zostało na weekend pozbawionych środków finansowych.

Część z nich, nie z własnej winy, będzie zmuszonych zaciągnąć linię kredytową. Apacs informuje, iż jeśli osobie uda się udowodnić, iż zaciągnięty kredyt jest konsekwencją błędu systemu, zostaną jej zwrócone poniesione z tym koszty.

Wszyscy dotknięci awarią Bacs powinni otrzymać wypłaty w poniedziałek, zapewnia Association of Payment Clearing Services.

Bacs to skomplikowany, działający od 1968 roku, system płatniczy stosowany na Wyspach. Ewoluował on i tak np. w 1982 roku powstał serwis telefoniczny BACSTEL, a w 2003 roku zmieniono go na szybszy i bezpieczniejszy serwis internetowy BACSTEL-IP. Za jego pomocą wypłacanych jest każdego miesiąca ponad 90 procent pensji.

źródło: BBC