Cenne dane na starych dyskach twardych

Użytkownicy i firmy wciąż pozostawiają ważne dane na dyskach twardych, których się pozbywają.

Podczas badań przeprowadzonych przez British Telecom,University of Glamorgan oraz Edith Cowan University okazało się, że na używanych dyskach twardych, które sprzedawano na aukcjach komputerowych znajdowały się kopie faktur, informacje nt. budżetow firm, numery telefonów komórkowych, nielegalne pliki audio i wideo, nazwiska i fotografie pracowników, informacje nt. konfiguracji sieci, szczegóły dotyczące numerów kont i kart kredytowych.

Badacze sprawdzili ponad 300 dysków kupionych w Wielkiej Brytanii, USA, Niemczech i Australii. Okazało się, że z 41% urządzeń nie można było odczytać żadnych danych, na 20% znajdowały się informacje wystarczające do zidentyfikowania różnych osób, 5% zawierało tajemnice handlowe firm, a na kolejnych 5% znaleziono „nielegalne dane”.

Większość sprzedawanych dysków z drugiej ręki zawierało więc informacje, które mogły zostać wykorzystane do popełnienia przestępstwa ze szkodą dla poprzednich właścicieli urządzeń. Autorzy raportu zauważyli przy tym, że „sytuacja poprawiła się w porównaniu do poprzedniego roku, nadal jednak jest alarmująca”.

Źródło: Arcabit