Chciał ujawnić prawdę – został zastraszony

Specjalista ds. bezpieczeństwa z firmy IOActive, który miał wyjaśnić kwestie związane z technologią identyfikacji radiowej RFID podczas konferencji Black Hat, został zmuszony do zrezygnowania z prezentacji.

Zarzuty do wystąpienia wysunęła firma HID Global, która utrzymuje, iż prezentacja naruszyłaby jej własność intelektualną.

Prezentacja miała opisywać technologię RFID oraz zademonstrować problemy związane z bezpieczeństwem, jakie dotyczą bezdotykowych układów identyfikujących RFID.

Podczas wystąpienia miało zostać przedstawione urządzenie służące do klonowania kart HID – ujawnił niedoszły prelegent, Chris Paget. Kopiarka została zbudowana kosztem 20 dolarów z części zakupionych na eBayu.

Już po raz drugi prelegenci konferencji Black Hat Conference muszą rezygnować pod wpływem nacisków prawnych. W lipcu 2005 roku Cisco udało się zastraszyć prelegenta, który chciał zaprezentować luki w systemie operacyjnym IOS używanym w sprzęcie sieciowym.

„Nie zastraszyliśmy IOActive sprawą sądową, lecz poprosiliśmy w liście o nierozpowszechnianie jakichkolwiek schematów oraz kodu należącego do firmy” – poinformowała Kathleen Carroll z HID Global. Carroll uważa, iż demonstracja IOActive przedstawia teoretyczne zagrożenie, a nie realne niebezpieczeństwo.

źródło: securityfocus