Cisco skarży Chińczyków

Firma Cisco Systems złożyła pozew sądowy przeciwko Huawei Technologies – jednemu z największych chińskich producentów sprzętu telekomunikacyjnego. Chodzi o tanie routery Huawei, które wykorzystują rozwiązania Cisco.

To pierwszy proces w sprawie o naruszenie własności intelektualnej, jaki Cisco kiedykolwiek wytoczyło. Przedstawiciele firmy podkreślają, że taki krok jest dla nich ostatecznością, jednak negocjacje z Chińczykami nie przyniosły żadnego skutku. Według Cisco, Huawei „pożyczyło sobie” opracowany przez Amerykanów interfejs użytkownika, instrukcje (podobno zmienionych jest średnio kilka słów w paragrafie) i kod źródłowy oprogramowania stosowanego w routerach. Dzięki temu osoby przyzwyczajone do korzystania ze sprzętu Cisco są w stanie bez żadnego treningu pracować z tańszym sprzętem Huawei.

Huawei jest najgroźniejszym rywalem Cisco w Chinach. Podobno inne amerykańskie firmy przygotowują już pozwy przeciwko swoim chińskim konkurentom. Eksperci twierdzą, że im większe będą inwestycje na rynku chińskim, tym częściej będziemy słyszeć o tego typu sprawach, gdyż łamanie praw autorskich jest tam nagminne.

Źródło: siliconvalley.com

Zobacz również:

WindowsXP ma problemy z Cisco

Routery Cisco z IPv6

Cisco bug – zdalny dostęp

Nowe produkty Cisco

Prezes Cisco Systems pracuje za dolara