Cisco Systems na Mundialu

Mundialowy stadion Comerzbank – Arena we Frankfurcie został wyposażony w nowoczesną infrastrukturę sieciową Cisco Systems. W ramach przedsięwzięcia dotychczasową sieć lokalną, telefoniczną i bezprzewodową zastąpiono systemem Cisco Unified Communications, który umożliwi transmisję danych, telefonię IP i komunikację bezprzewodową podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2006. Prace wdrożeniowe, prowadzone przez T-Systems GmbH, trwały cztery tygodnie.

Maksymalizacja dostępności

System Cisco Unified CallManager w połączeniu z telefonami IP firmy Cisco zapewni komunikację głosową w obrębie stadionu Commerzbank-Arena, w biurach, lożach VIP-ów oraz boksach dla prasy. Sieć firmy Cisco jest wyposażona w funkcje QoS (quality of service), które nadają priorytet ruchowi generowanemu przez aplikacje działające w czasie rzeczywistym, takie jak VoIP (Voice over IP). Pozwala to utrzymać odpowiednią jakość dźwięku w rozmowach telefonicznych niezależnie od ilości danych przesyłanych za pomocą sieci.

Kompleksowa sieć obsługuje transmisję danych, dostęp bezprzewodowy i usługi telefoniczne, a przy tym może być łatwo i ekonomicznie zarządzana z centralnej lokalizacji. W pełni redundantna (nadmiarowa) architektura sieci zapewnia maksymalną dostępność systemu. Firma zarządzająca stadionem może więc mieć pewność, że bramki wejściowe i centralne systemy monitorowania przy wejściach będą działać niezawodnie w każdym momencie.

Otwarta architektura sieci upraszcza integrowanie aplikacji niezależnych producentów, zapewniając firmie SFM elastyczną, skalowalną podstawę dla przyszłych zastosowań łączących głos i dane.

Bezpieczna weryfikacja biletów wstępu za pomocą sieci WLAN i palmtopów
Ponieważ priorytetem firmy Stadion Frankfurt Management GmbH, zarządzającej obiektem, jest zadowolenie klientów, okienka biletowe wyposażono w zaawansowane technologie bezprzewodowe i mobilne, które upraszczają sprawdzanie biletów i pozwalają zapobiegać oszustwom.

Bilety można nabywać przez Internet za pomocą stacji roboczych podłączonych do systemów Commerzbank-Arena. Dzięki temu widzowie mogą wchodzić na stadion przez bramki rozmieszczone w różnych częściach obiektu.

W obrębie całego stadionu punkty dostępu bezprzewodowego o wysokim poziomie bezpieczeństwa zapewniają łączność mobilnym czytnikom biletów, które są wzmocnionymi, zmodyfikowanymi palmtopami.

Taka infrastruktura ułatwia organizatorom imprez wykrywanie ewentualnych nieprawidłowości oraz umożliwia kontrolę dostępu do obszaru dla VIP-ów.

Wzmocnione palmtopy są również wykorzystywane w innowacyjnym, bezgotówkowym systemie płatniczym o nazwie „PayClever”. Palmtopy synchronizują się z serwerami handlu detalicznego za pośrednictwem punktów dostępowych firmy Cisco i przetwarzają płatności bezgotówkowe przy bardzo wysokim poziomie bezpieczeństwa.

Skalowalna infrastruktura sieci WLAN o dużych możliwościach pozwoli firmie SFM zrealizować plany rozbudowy stadionu Commerzbank-Arena — nie tylko jako światowej klasy stadionu sportowego, ale także jako znakomitego centrum biznesowo-konferencyjnego.

Kompleksowe rozwiązanie

„Wspólnie z naszym partnerem, firmą T-Systems, w rekordowym czasie dostarczymy przedsiębiorstwu zarządzającemu stadionem Commerzbank-Arena innowacyjną i niezwykle bezpieczną infrastrukturę sieciową o wysokiej dostępności, zaprojektowaną z myślą o bezproblemowej integracji wszelkich przyszłych usług” – powiedział Michael Ganser, dyrektor generalny i wiceprezes firmy Cisco Systems Germany. „Kompleksowe rozwiązanie Cisco przyniesie firmie SFM korzyści w postaci niższych kosztów operacyjnych w długim okresie oraz jednego punktu kontaktów we wszystkich sprawach związanych z pomocą techniczną”.

Planuje się w przyszłości zintegrować z siecią takie aplikacje, jak nadzór wideo, automatyzacja budowy oraz usługi interaktywne, m.in. wideo na żądanie.

Źródło: informacja prasowa