Cyberprzestrzeń w przestrzeni powietrznej

Wszystko wskazuje na to, że wkrótce pasażerowie samolotów będą mogli mieć dostęp do Internetu. Koncern lotniczy Boeing prowadzi próby w tej sprawie.

Nowa usługa pozwoli pasażerom odbywającym długi lot na przeglądanie Internetu w swoich własnych laptopach. Trzy linie lotnicze, w tym British Airways uczestniczą w tych próbach.

Na początku przyszłego roku British Airways i Lufthansa mają zaoferować pasażerom pierwsze próbne takie usługi podczas lotów transatlantyckich.
W maju po raz pierwszy wysłany został email z pokładu samolotu Lufthansy. Maszyna znajdowała się wtedy nad północną częścią Atlantyku na wysokości 10,668 metrów podczas rutynowego lotu z Frankfurtu do Waszyngtonu.

Japońskie linie lotnicze zamierzają udostępnić podobną usługę na 10 szlakach powietrznych z Azji do Europy. Prawie połowa pasażerów samolotów oświadczyła, że jest gotowa płacić za możliwość korzystania z internetu i wysyłania emaili. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Międzynarodowego Transportu Powietrznego.

Niektórzy pasażerowie będą płacić około 20 dolarów lub więcej podczas długich lotów. Lufthansa zamierza oferować internet na pokładach swoich samolotów za darmo.