Czeska konkurencja dla MS Office?

Producent pakietu biurowego 602PC Suite, czeska firma Software602, planuje ekspansję na rynki światowe. W tym tygodniu zadebiutowała najnowsza wersja 602PC Suite, wzbogacona m.in. o narzędzia pozwalające konwertować dokumenty do formatu PDF. Przedstawiciele czeskiej firmy są przekonani, że pomoże ona w rozszerzeniu bazy użytkowników aplikacji na całym świecie.

Już teraz 602PC Suite ma około 3 mln użytkowników, z czego połowę w Ameryce Północnej. Taka popularność aplikacji to efekt filozofii firmy, która użytkownikom prywatnym udostępnia swój pakiet bezpłatnie, a od firm pobiera opłaty licencyjne na poziome 30 USD.

Prezes firmy, Premysl Pech, mówi: „W roku 2000 zrozumieliśmy, że trudno będzie konkurować z Microsoftem. Zamiast stworzenia produktu lepszego od ich rozwiązania, postanowiliśmy więc spróbować stworzyć coś, co wygląda tak samo, a kosztuje znacznie mniej”.

Korzenie produktu sięgają roku 1989, kiedy to grupa hobbistów stworzyła pierwszy edytor tekstu z wsparciem dla języka czeskiego. Obecnie pakiet aplikacji oprócz edytora obejmuje arkusz kalkulacyjny, program graficzny i aplikację do organizacji zdjęć cyfrowych.

Źródło informacji: ZDNet