Cztery litery rządu IV Rzeczypospolitej

„Dupa” – taki komunikat mogli przeczytać wczoraj obywatele, którzy chcieli sprawdzić efekty prac Rady Ministrów na internetowych stronach Rządowego Centrum Legislacji. – To atak hakerów – bronią się urzędnicy.

Życie Warszawy informuje dziś o kompromitacji internetowego serwisu Rządowego Centrum Legislacji.

Obywatel ma prawo do informacji o działaniach, kompetencjach, statusie prawnym, zasadach funkcjonowania oraz podejmowanych decyzjach organów władzy publicznej – ten oficjalny komunikat można przeczytać na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Jak wszyscy, to wszyscy

Jednak wczoraj od rana każdy, kto wchodził na stronę www.rcl.gov.pl, mógł się nieco rozczarować. Wystarczyło kliknąć na link Biuletyn Informacji Publicznej, by zamiast wiadomości o pracach rządu wyświetlił się mało urzędowy komunikat „dupa”. Później na rządowych stronach można już było tylko czytać wpisy i pozdrowienia od hakerów: „Mandr4ke tu był”, „pozdro dla Mandr4ke”, „fifi też tu był”, „jak wszyscy to wszyscy, kaszub pozdrawia”.

Centrum Legislacji podlega Kancelarii Premiera. Ma ono ustawowy obowiązek publikowana dokumentów w Biuletynie Informacji Publicznej – systemie stron internetowych instytucji państwowych. Jak to możliwe, że strony te miały tak kompromitującą zawartość? Więcej w wydaniu drukowanym.

źródło: Życie Warszawy

Jeden z naszych czytelników poinformował nas, że administrator serwisu Rządowego Centrum Legislacji nie do końca poradził sobie z usunięciem skutków ataku (10:00 godz.): http://www.rcl.gov.pl/rcl/index.jsp?catId=0