Czy Linux jest bezpieczniejszy od Windows’a ?

W piątek magazyn Newsfactor opublikował raport specjalny, w którym stara się odpowiedzieć na pytanie, które pojawiło się stosunkowo niedawno, zaraz po ukazaniu się takich wirusów jak Adore, Ramen, Slapper, Scalper czy Mighty. Przewaga oprogramowania typu Open Sourse w stosunku do programów z zamkniętym kodem stała się tematem wielu dyskusji.

Zdaniem Erica Hemmendingera, dyrektora badawczego z Aberdeen Group, żaden system operacyjny nie jest w pełni bezpieczny. Jednak im dłużej będziemy zwracać szczególną uwagę na poziom bezpieczeństwa, tym lepiej nasz software będzie odporny na wszelkiego rodzaju ataki.

Dlaczego jeszcze kilka lat temu można było dość łatwo destabilizować pracę Windowsów co było dużo trudniejsze do wykonania z Linuxami? Ponieważ większość pracowała na produktach MS. Teraz sytuacja się nieco zmieniła, czego wynikiem są coraz to nowe doniesienia o problemach użytkowników linuxa.

„Na BugTraq robi się coraz tłoczniej, w szczególności poruszane są problemy dot. Linuxa, rzadziej Unixa czy Windowsa” – uważa Hemmendinger. Jak wiadomo BugTraq to forum dyskusyjne dot. tematów zazwyczaj bezpośrednio związanych z bezpieczeństwem OS’ów, moderowane przez SecurityFocus, serwis, który niedawno wszedł w skład Symantec’a – producenta programów AV.

Więcej informacji na Newsfactor

Zobacz również:

Nowy wirus Adore

Lew na Linuxa

Linuksowa plaga

Miesiąc miodowy dla linuxa się skończył