”DVD Jon” uniewinniony

Ostatnio pisaliśmy o norweskim nastolatku, który został oskarżony o nielegalne napisanie i rozpowszechnienie programu, umożliwiającego nieautoryzowane kopiowanie filmów na DVD. Oskarżony – Jon Johansen, syn polskiej emigrantki, we wtorek został uniewinniony.

Jon Johansen, znany w Norwegii i w cyberprzestrzeni jako „DVD Jon”, według oskarżyciela, w latach 1999-2000 we współpracy z Niemcami, Holendrami, Brytyjczykami, Rosjanami i Amerykanami pracował nad złamaniem kodu zabezpieczającego DVD przed kopiowaniem. W 1999 roku „DVD Jon” miał zaledwie 15 lat.

Jak pisze PAP, Sąd w Oslo uznał obecnie, że złamanie kodu w celu prywatnego korzystania z DVD nie jest sprzeczne z prawem. A skoro „DVD Jon” nie złamał prawa, za bezpodstawne uznano postulowane przez panią prokurator skonfiskowanie Johansenowi komputera, nałożenie kary grzywny i obciążenie hakera kosztami postępowania. Sprawa nastolatka – hakera, była bardzo głośna, a media traktowały ją jak walkę cybernetycznego Dawida z korporacyjnym Goliatem – przemysłem filmowym z Hollywood.

Śledztwo przeciw Johansenowi wszczęto w Norwegii na wniosek U.S. Motion Picture Association – amerykańskiego zrzeszenia filmowców, reprezentującego Hollywood.

A przecież wiadomo, że w Internecie można znaleźć wiele programów, umożliwiających złamanie kodów, zabezpieczających filmy na DVD przed kopiowaniem. „DVD Jon” stał się symbolem dla hakerów na całym świecie, twierdzących, że pisanie programów, umożliwiających kopiowanie filmów i nagrań muzycznych nie jest przestępstwem, lecz tylko formą skorzystania z prawa do wolności intelektualnej.

Johansen pracuje obecnie jako programista komputerowy i zarabia ponad 4,8 tys. USD miesięcznie.