Ekspresowa mapa Sieci

Ostatnio na łamach naszego serwisu informowaliśmy, że powstała pierwsza realistycznej makieta która ma pomóc w „naprawie” Internetu. Niedawno powstała kolejna „mapa Internetu”, a różni się tym od innych przedsięwzięć, że stworzył ją jeden człowiek.

„Zaczęło się od zakładu, ale później zapaliłem się do tego pomysłu i dostrzegłem jego wartość” – mówi Barrett Lyon, pracownik zajmującej się sieciami amerykańskiej firmy Network Presence. Lyon w rozmowie ze znajomymi z pracy stwierdził, że w odróżnieniu od dotychczasowych, wysokobudżetowych projektów stworzenia graficznego modelu Internetu, potrafiłby sam przygotować podobną mapę wszystkich najważniejszych węzłów Sieci. I że nie potrzebuje do tego miesięcy pracy, a zaledwie jednego dnia… Jak zwykle w takich sytuacjach bywa, koledzy poprosili, by zrealizował swoje przechwałki. Tak narodziło się Opte.

Projekt Opte to sporządzona przez Lyona mapa Internetu. Jej podstawową zaletą jest szybkość, pozwalająca na regularne aktualizacje. Lyon do stworzenia modelu wykorzystuje program typu traceroute, śledzący trasę, jaką podążają pakiety w Internecie. Na podstawie zebranych przez program adresów, tworzy się mapę połączeń między serwerami. Wykorzystywana przez Lyona aplikacja sprawdza sieci klasy C w tempie 194 wyszukań na sekundę. Dzięki temu przeskanowanie całego Internetu trwa zaledwie dobę. W ten sposób można np. śledzić, jak na funkcjonowaniu i strukturze Sieci odbijają się kataklizmy i inne wydarzenia ze „świata fizycznego”.

Internetowa strona przedsięwzięcia: www.opte.org

Na zdjęciu: mapa Internetu. Każdy z kolorów oznacza inny region geograficzny: Ameryka Północna jest zaznaczona na niebiesko, region Europa/Bliski Wschód/Centralna Azja i Afryka – na zielono, Ameryka Łacińska na żółto, Azja Pacyfik na czerwono, niezidentyfikowane – na biało