Elastyczne roboty

Odkrycie, że ośmiornice potrafią ‚chodzić’ po morskim dnie na dwóch ramionach dało naukowcom pomysł na stworzenie nowej generacji miękkich i elastycznych robotów.

Od czasu pierwszej obserwacji okazało się, że umiejętność przemieszczania się po morskim dnie posiadają przynajmniej dwa gatunki ośmiornic.

Naukowcy z Uniwersytetu w Berkeley w Kalifornii uważają, ze obserwacje pomogą im w stworzeniu sztucznych mięśni, mogących napędzać maszyny.

„Najpierw jedno ramię tego zwierzęcia zwija się i odpycha je w tył, potem dna dotyka drugie i znów pcha zwierzę” – powiedział BBC biolog Chrissy Hufford.

„Ośmiornica rozprostowuje część swojego ramienia jak gąsienicę czołgu, a później z powrotem ją zwija. W ten sposób zwierzę, które nie posiada stawów, zachowuje się, jakby je miało” – dodał naukowiec.

Szansa dla ratownictwa

Podczas gdy ośmiornica porusza się na dwóch ramionach, pozostałe sześć ciągnie się za nią. Co ważne, ich ruch jest o wiele bardziej swobodny od ruchu zwierząt posiadających szkielet.

„To dlatego było to dla nas takim zaskoczeniem – do tej pory myśleliśmy, że do ruchu przy pomocy dwóch odnóży są zdolne jedynie zwierzęta posiadające szkielet” – powiedział doktor Hufford.

„Z tego co wiemy, zwierzęta takie jak ośmiornica nie posiadają żadnego kośćca, utrzymywane są jedynie przez silnie mięśnie, co sprawia, że są one bardzo elastyczne” – dodał.

Zdaniem innego biologa, Boba Fulla, obserwacje ośmiornic mogą być przydatne przy stworzeniu robotów nie posiadających twardych części.

Prototyp takiej maszyny został już nawet stworzony. Jej sztuczny mięsień składa się z tuby i włożonej do środka sprężyny. Dzięki temu tuba może się skracać, wydłużać oraz wyginać w dowolnym kierunku.
Na razie maszyna ma części z twardego metalu, ale trwają dalsze prace. Gdyby udało się je wyeliminować, maszyna mogłaby przedostawać się przez wąskie szczeliny.

Naukowcy twierdzą, że miałaby ona wiele zastosowań – na przykład w ratownictwie. Eksperci wskazują, że dotychczasowe technologie często nie sprawdzają się na przykład przy niesieniu pomocy ofiarom klęsk takich, jak trzęsienia ziemi.

Źródło: BBC
Roboty, które powielają same siebie
Robot arktyczny
‚CybAiRBot 2005’ i jego zwycięzcy
Hakerobot