eServer x440 – serwer modularny IBM

IBM przedstawił kolejną propozycję z rodziny popularnych serwerów modularnych bazujących na architekturze Intela. Bardzo atrakcyjny cenowo, wysokoskalowalny dwuprocesorowy eServer daje rozwijającym się przedsiębiorstwom średniej wielkości możliwość zwiększenia mocy obliczeniowej w miarę wzrostu potrzeb na zasadzie „pay-as-you-grow” (płać w miarę rozbudowy).

Dyskontując sukces bazującego na procesorach Intela modelu eServer x440, IBM rozszerzył ofertę o dwu lub czteroprocesorowy model klasy Entry – x440. W ten sposób sprawdzona technologia Enterprise X-Architecture stała się dostępna dla przedsiębiorstw średniej wielkości poszukujących infrastruktury informatycznej, która może rozrastać się wraz ze wzrostem przedsiębiorstwa. Dzięki modularnej budowie, serwer może zostać rozbudowany aż do konfiguracji szesnastoprocesorowej, przy czym już konfiguracja czteroprocesorowa uzyskała najlepszy w branży wynik dla systemów z 32-bitową architekturą Intel w teście TPC-C zgodnym z zasadami Transaction Processing Performance Council.

Nowy serwer x440 charakteryzuje się pionierskim podejściem do zagadnienia elastyczności rozbudowy. Klient może zakupić dwu lub czteroprocesorowy system z procesorami Intel Xeon 2,4 GHz, a następnie w łatwy sposób rozbudować go do konfiguracji ośmio lub szesnastoprocesorowej, zastępując procesory Xeon DP procesorami Xeon MP.

Zaprezentowany na początku tego roku eServer x440 jest efektem trwających trzy lata prac badawczych. Ich celem było stworzenie na bazie procesorów Intela serwera o wyjątkowej wydajności, który – wykorzystując standardowe technologie – dysponowałby wydajnością, niezawodnością i skalowalnością, jakiej oczekują klienci eksploatujący korporacyjne centra danych. Serwer charakteryzuje się modularną budową i dużą niezawodnością – klient płaci za tyle mocy obliczeniowej, ile potrzebuje. Serwer może obsługiwać maksymalnie 16 procesorów.

„Reakcja klientów na eServer x440, a szczególnie jego modularną budowę, była tak pozytywna, że zdecydowaliśmy się zastosować ją w modelu przeznaczonym dla przedsiębiorstw średniej wielkości, oferując klientom wydajny i niedrogi system, który można rozbudowywać w miarę potrzeb” – powiedział Deepak Advani, wiceprezes IBM eServer xSeries. „Nasz nowy, ysokoskalowalny serwer klasy Entry x440 zapewnia doskonałą ochronę wartości inwestycji i potwierdza wysoką klasę technologii IBM Enterprise X-Architecture. Klient otrzymuje wydajność i niezawodność komputerów klasy mainframe za cenę przemysłowego standardu.”

W skład standardowego wyposażenia serwera wchodzą: technologia IBM Xcel4 Server Akcelerator Cache, która umieszcza często pobierane dane w bezpośrednim sąsiedztwie procesora, skracając w ten sposób czas dostępu i zwiększając wydajność; Remote I/O – możliwość podłączenia wielu gniazd adapterów PCI/PCI-X w odległości kilku metrów od serwera za pośrednictwem szybkiej magistrali; tworzenie kopii lustrzanej pamięci; pamięć RAM typu hot-swap oraz oprogramowanie IBM Director, zapewniające najwyższą niezawodność i łatwość zarządzania.

Serwer klasy Entry x440 obsługuje Microsoft Windows 2000 Datacenter Server, a także Red Hat Linux Advanced Serwer i SuSE Linux 8.0, zapewniając w ten sposób swobodę wyboru aplikacji i elastyczność. Jak wszystkie produkty z rodziny IBM eServer, system przeszedł niezwykle rygorystyczne testy, by mógł spełniać najwyższe wymogi w zakresie niezawodności, stawiane przez IBM i klientów.