Europejska administracja przesiada się na Linuxa

Komisja Europejska przyznała firmie konsultingowej netproject kontrakt wart 250 tys. euro. Brytyjska firma będzie prowadzić badania nad migracją komputerów administracji państwowej na platformę Linux i oprogramowanie o otwartym kodzie źródłowym.

Miejscem badań będzie niemiecki land Mecklenburg-Pomerania, gdzie trwa właśnie przejście z Windows na Linuxa. W raporcie, który ma być opublikowany za pięć miesięcy, netproject chce zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo systemów opartych na Linuxie

Czynnikiem, który miał wpływ na decyzję Komisji o przyznaniu kontraktu firmie netproject jest udział tej firmy we wprowadzeniu pilotażowego systemu komputerowego opartego na Linuxie w Policji okręgu West Yorkshire w Wielkiej Brytanii. W przypadku zakończenia testów sukcesem, wymiana sprzętu może dotyczyć 60 tys komputerów.

Eddie Bleasdale, dyrektor netproject nazwał ten system „Secure Open Desktop Architecture”. Główny komputer systemu Policji West Yorkshire to nisko-budżetowa maszyna dostarczona przez Telford, która może korzystać z danych systemu Windows. To bardzo ułatwia użytkownikowi przejście od „okienek” do programów o otwartym kodzie źródłowym.

Bleasdale spotkał się z przedstawicielami siedmu europejskich krajów, którzy pracują nad wprowadzeniem Linuxa do administracji publicznej. Były to osoby z Finlandii, Norwegii, Szwecji, Danii, Niemiec, Włoch, Hiszpanii oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej. Jak powiedział Bleasdale – „Większość tych osób skażyła się na wysokie koszty utrzymania komputerów pracujących na Windowsach. Problem ten stał się bardziej istotny po zmianach w systemie licencjonowania, jakie ostatnio wprowadził Microsoft. A najistotniejszą kwestią jest zbyt szybkie tempo wprowadzania tych zmian”.