Gene Kan nie żyje

Jak już zapewne wszyscy wiedzą, twórca programu Gnutella – pierwszego popularnego programu umożliwiającego tworzenie sieci peer-to-peer, 29 czerwca popełnił samobójstwo. Gene Kan, 25-letni geniusz komputerowy zajmował się technologiami umożliwiającymi szybką wymianę informacji – pracując w grupie programistów, stworzył program Gnutella, który stał się wyznacznikiem nowego kierunku rozwoju Internetu, a jego powstanie zmieniło sposób myślenia o wymianie dóbr intelektualnych, a także o komputerach w ogóle.

Jego firma została wykupiona w marcu bieżącego roku przez Sun Microsystems za kwotę 10 mln USD – w tym czasie Gane Kan przyjął posadę konsultanta.

W ostatnich czsach, Gene zajmował się projektem InfraSearch, którego celem było umożliwienie komunikacji, współpracy i dzielenia informacji pomiędzy różnymi urządzeniami w sieci – od handheldów, przez telefony komórkowe, po serwery.

Niestety, prywatne życie człowieka, który zmienił oblicze Internetu, nie wyglądało już tak imponująco. Kan borykał się z depresją, zażywał Prozac i był częstym klientem telefonicznych linii dla samobójców. Niedawno zmienił swój życiorys zamieszczony na serwerze Uniwersytetu Kalifornijskiego. Napisał tam: „Smutny przykład istoty ludzkiej. Wyspecjalizowany w porażkach”, jednak administrator usunął stronę.

Artykuł na temat śmierci Gane Kan’ea pt. Quiet, Sad Death of Net Pioneer znajdziecie na stronach magazynu Wired.com, natomiast na BlogSpot znajdują się jego ostatnie zapiski.

Zobacz również:
– http://www.xcflabs.com/~yaroslav/gene/
– http://www.gonesilent.com/