Hackerzy atakują bez przerwy

PSINet to jednej z dwóch firm, które przeprowadziły eksperyment polegający na analizie ataków na dwie bankowe strony internetowe. Firmy stworzyły dwie strony nieistniejących banków na czas ośmiu tygodni. W tym czasie analizowano ilość ataków hackerów na obie z nich.

Jak się okazało, niezabezpieczone strony są atakowane nawet kilka tysięcy razy w ciągu tygodnia. Jedna była zabezpieczona poprzez tzw. „firewall” (program utrudniający dostęp do strony osobom trzecim), druga działała bez jakichkolwiek zabezpieczeń. Ta ostatnia była atakowana ponad dwa tysiące razy w ciągu tygodnia. Strona z „firewallem” ponad 200 razy.

Wiele z tych ataków uznano za niosące wysokie ryzyko – gdyby strony były prawdziwe, w wyniku ataków mogłoby dojść do zniszczenia danych lub kradzieży danych osobowych klientów. W sumie podczas trwania eksperymentu, strona, która działała bez zabezpieczeń była atakowana ponad 19 tysięcy razy. Oznacza to, że ktoś próbował się do niej włamać średnio, co 4 minuty.

Neil Downing, rzecznik firmy PSINet, twierdzi, że, mimo, iż „firewall” może zapobiec większości ataków, firmy nie powinny jedynie poprzestawać na istalowaniu tego oprogramowania. Dodał również, że co najmniej połowa klientów jego firmy nie stosuje nawet najprostszych zabezpieczeń. Jak widać Hackerzy atakują bez przerwy…