hacking bank

Hackerzy stracili ponad $800 Milionów przez zwykły błąd w pisowni

Tak naprawdę to nie była ich wina. Wszystko przez pojawienie się naprawdę dużych pieniędzy w ich zasięgu przez co musieli działać pod presją czasu. Prawdopodobnie większość z nas potrafi sobie wyobrazić wysokie tętno oraz trzęsące się ręce nad klawiaturą gdybyśmy nagle byli w posiadaniu wielu milionów dolarów. Jedno jest pewne, ten mały błąd kosztował ich miliony. Inaczej tę historię opisywałbym teraz jako największe włamanie w historii bankowości.

Historia wyglądała następująco – grupa hakerów uzyskała dostęp do serwerów „Bangladesh Bank”. Po włamaniu na serwery zdobyli $81 milionów wysyłając żądania transeru pieniędzy do Banku Rezerwy Federalnej(Federal Reserv Bank) w Nowym Yorku. Jako docelowy punkt tych transferów obierali różne firmy z Filipin oraz Sri Lanki.

Łącznie zostało wykonanych 13 żądań transferów i wszystko szło bardzo gładko aż do momentu gdy pojawił się błąd w pisowni. Gdy po 4 udanym przelewie poczuli się już pewnie nie zwrócili uwagę na błąd w słowie „foundation”. Zamiast tego wpisali „fandation”. Ten mały błąd spowodował zwrócenie uwagi pracowników Banku Federalnej Rezerwy, którzy zdecydowali wstrzymać następne przelewy.

Te 13 żądań przelewów łącznie opiewały na kwotę pond 800 milionów dolarów. Na szczęście „Bangladesh Bank” odzyskał już sporą kwotę skradzionych pieniędzy i pracuje obecnie z oddziałem „anty-money laundring”(anty-prania piniędzy) aby namierzyć resztę.

  • Jak już o błędach mowa, to „żądanie”, a nie „rządanie”.

    • Poprawione. Ja też tutaj działam pod presją czasu 😉

  • Marcin

    To jeszcze „opisywałbym”, zamiast „opisywał bym”.