Hakerzy z Brazylii w czołówce światowej

Ojczyzna samby stała się liderem pod względem ilości hakerów i ataków komputerowych, zachodzących na jej terytorium. W stolicy Brazylii odbyła się międzynarodowa konferencja, poświęcona zagadnieniom przestępczości w sferze technologii informacyjnej – International Conference on Cyber Crime Investigation 2004.

W forum uczestniczyło ponad 500 specjalistów w dziedzinie bezpieczeństwa komputerowego z 20 państw. Na konferencję zostali zaproszeni również analitycy z Interpolu, departamentu bezpieczeństwa wewnętrznego USA oraz służby federalne Brazylii i Australii.

Niepokój ekspertów IT wywołał fakt, iż przestępcy komputerowi zbyt często realizują swoje zamysły na terytorium państwa, fizycznie będąc w tym czasie daleko za jego granicami. W celu zbudowania skutecznej ochrony, służby specjalne wszystkich państw powinny zjednoczyć swoje działania w walce z cyberprzestępcami.

Wg danych brazylijskich służb federalnych, 80% przestępstw komputerowych, dokonywanych obecnie na całym świecie, przypada na gospodarza konferencji, czyli Brazylię. Zyski z kradzieży danych dotyczących kont bankowych klientów zdecydowanie przewyższają „dochody” przestępców napadających na banki. Pomimo tego, że koszty inwestycji związanych z ochroną danych poufnych rosną z roku na rok.

Źródło: Dr. Web