Hasło złożone z obrazków

W trakcie wystawy Security Solution Expo 2002 odbywającej się w Yokohamie, firma Mnemonic Security zaprezentowała program, który umożliwia zabezpieczenie dostępu do komputera za pomocą hasła składającego sie z obrazków.

Dobre hasło to takie, które jest trudne do odgadnięcia. Niestety, takie hasło można również łatwo zapomnieć. Zaś zapisanie go w notatniku znacznie zwiększa ryzyko, że wpadnie ono w niepowołane ręce. Japońska firma Mnemonic Security postanowiła zaradzić tym kłopotom i zaprezentowała interesujacy program – Mnemonic Guard – który umożliwia zabezpieczenie komputera hasłem, będące ciągiem obrazków. W programie tym zastosowano ideę hasła, które jest łatwe do zapamiętania i równoczesnie trudne do odgadnięcia.

Sposób autoryzacji jest prosty: na ekranie urządzenia identyfikującego pojawiają sie symbole, z których użytkownik wskazuje właściwe, stanowiące hasło. Jak mówi prezes firmy, Hitoshi Kokumai – „Dzięki naszemu programowi, nawet osoba która korzysta z komputera tylko raz w miesiącu będzie w stanie zapamiętać swoje hasło. Tym bardziej, że użytkownik nie musi pamiętać wszystkich symboli, lecz tylko te które stanowią jego hasło. To łatwe do zapamiętania, natomiast trudne do odgadnięcia przez obce osoby”.

Program posiada opcję ustawienia liczby prób autoryzacji, po przekroczeniu której następuje zablokowanie dostępu. Program również jest w stanie rozpoznać przypadkową pomyłkę przy podawaniu hasła przez uprawnionego użytkownika. Mnemonic Guard może być uruchamiany na PocketPC i Windows 2000. Jest już dostępny w sprzedaży, w cenie poniżej 25 USD. Dodatkową funkcją programu jest powiadamianie administratora o nieprawidłowościach przy logowaniu za pomocą wskazania odpowiedniego symbolu. Opcja ta ma kosztować dodatkowe 80 USD za każdego użytkownika.