IBM ThinkPad wyposażony w czytnik odcisków palców

IBM wprowadził pierwszy notebook ThinkPad wyposażony w czytnik linii papilarnych, ustanawiając tym samym nowy standard w zakresie bezpieczeństwa i ochrony danych. Dzięki wykorzystaniu rozwiązań biometrycznych oraz Embedded Security Subsystem nowy ThinkPad oferuje uproszczony dostęp do wszystkich informacji zabezpieczanych hasłem, w tym m.in. informacji osobistych i finansowych, stron webowych, dokumentów oraz poczty elektronicznej.

Czytnik linii papilarnych został wbudowany w wybrane modele notebooka ThinkPad T42. Przyłożenie opuszków palców do małego czujnika umiejscowionego na klawiaturze komputera umożliwia szybkie zalogowanie się do systemu oraz dostęp do aplikacji, stron internetowych oraz baz danych. Proces skanowania odcisków palców trwa zaledwie kilka sekund, zapewniając użytkownikowi zarówno wygodę korzystania z notebooka, jak i najwyższe bezpieczeństwo przechowywanych informacji.

„Pojawienie się na rynku pierwszego notebooka tego typu to zasadnicza zmiana standardów w zakresie bezpieczeństwa komputerów osobistych – powiedział Paweł Stępień, Produkt Manager w IBM Polska. „Technologia, która do tej pory była postrzegana wyłącznie jako science-fiction teraz staje się powszechnie dostępna. Mogą z niej korzystać także małe i średnie przedsiębiorstwa, gdyż notebook ten jest po prostu narzędziem codziennej pracy. Pierwszy biometryczny ThinkPad łączy czytnik linii papilarnych z Embedded Security Subsystem, które tworzą system ochrony danych na stałe wbudowany w notebooka. Bezpieczeństwo jest bowiem kluczowym aspektem, który bierzemy pod uwagę przy tworzeniu naszych rozwiązań, niezależnie od tego, czy są to pecety, oprogramowanie czy sieci bezprzewodowe.”

Architektura bezpieczeństwa IBM On Demand oraz technologie ThinkVantage

IBM udoskonalił ponadto elementy sprzętowe i software’owe w ramach Embedded Security Subsystem. Firma wprowadziła rozwiązanie Security Software w wersji 5.4 z bezpiecznym programem Password Manager, łatwiejsze w instalacji i użytkowaniu oraz po raz pierwszy dostępne jako element pre-instalowany. Dzięki nowej wersji tego oprogramowania użytkownik może korzystać z identyfikacji odcisków palców albo ze złożonych haseł dostępowych lub z obu tych rozwiązań równocześnie. Oprogramowanie i chip bezpieczeństwa są zintegrowane z czytnikiem linii papilarnych, co pozwala chronić kluczowe informacje związane z bezpieczeństwem, takie jak klucze szyfrujące, elektroniczne uwierzytelnianie oraz hasła dostępowe, a także uniemożliwiać dostęp niepowołanych osób.

Embedded Security Subsystem jest kluczowym elementem technologii IBM ThinkVantage – zestawu narzędzi, które ułatwiają instalację notebooków ThinkPad i desktopów ThinkCentre, a także pomagają w zapewnieniu bezpieczeństwa i odpowiedniego wsparcia technicznego. Czytnik linii papilarnych to tylko jeden z poziomów zabezpieczeń gwarantowanych dzięki rozwiązaniom IBM. Pozostałe elementy obejmują serwery, systemy operacyjne, zarządzanie tożsamościami, oprogramowanie warstwy pośredniej, ochronę prywatności w rozwiązaniach sieciowych, dostęp do sieci, pamięć masową, zarządzanie systemami i usługi konsultingowe. Rozwiązania te stanowią zabezpieczenie informacji przed atakami hakerów, wirusami i trojanami oraz spamem. Są one także odpowiedzią na współczesne realia takie jak nowe technologie bezprzewodowe czy wymogi instytucji rządowych.

W wyniku porozumienia IBM z firmą Utimaco, IBM oferuje oprogramowanie, które pozwala użytkownikom w pełni szyfrować zawartość całego twardego dysku. W razie kradzieży lub utraty notebooka zabezpieczenie to chroni dane przed dostępem osób niepowołanych. Utimaco Safeguard Easy to pierwszy produkt umożliwiający szyfrowanie całości twardego dysku, który jest kompatybilny z IBM Rescue and Recovery. Jest to jedno z narzędzi ThinkVantage Technology, które jest w stanie automatycznie archiwizować i przywracać w całości zawartość dysku, tak aby chronić dane przed utratą np. wskutek awarii systemu operacyjnego.

Mobilność i łatwość podłączenia

Grubość najcieńszego modelu T42 wynosi zaledwie 2,54 cm, a waga zaczyna się od 2,04 kg. Jest on także wyposażony w unikatową baterię pozwalającą na całodzienną pracę – nawet do 7,5 godziny – na wybranych modelach posiadających 9-ogniwową baterię. Użytkownicy mobilni, którzy wszędzie zabierają ze sobą notebooka, będą usatysfakcjonowani procesorem Intel Pentium M, długą wytrzymałością baterii oraz różnymi opcjami łączności bezprzewodowej. Komputer ten jest wyposażony w procesor Intel 745 Pentium M 1,8 GHz.

IBM umożliwia elastyczność w wyborze standardu łączności bezprzewodowej – użytkownicy mogą wybierać pomiędzy opcjami 11b, 11 b/g i 11 a/b/g wraz z technologią Bluetooth. Dodatkowo wszystkie modele T42 są standardowo wyposażone w modem, kartę sieciową Gigabit Ethernet oraz port podczerwieni.

ThinkPad T42 korzysta z opatentowanej technologii IBM ochrony twardego dysku, co pozwala zabezpieczać dane. Szczególnie użytkownicy biznesowi będący w częstych podróżach docenią IBM Active Protection System. Jego działanie jest podobne do poduszki powietrznej w samochodzie: chip zainstalowany na płycie głównej wykrywa przyspieszony ruch (taki jak np. podczas upadku) i reaguje parkując głowicę odczytująco-zapisującą. Taka szybka reakcja jest w stanie zapobiec wielu uszkodzeniom twardego dysku będących następstwem upadku komputera. W efekcie chroni się dane przed utratą, a jednocześnie redukuje koszty ponoszone przez użytkownika w wyniku przestoju spowodowanego naprawą.

ThinkPad T42 będzie dostępny w ofercie IBM od 19 października. Ceny modeli T42 wyposażonych w czytnik linii papilarnych zaczynają się od 2200 USD.

Źródło: IBM