Intel pokazał WiMAX

Firma Intel oficjalnie zaprezentowała chipset WiMAX, umożliwiający szybką komunikację bezprzewodową na duże odległości. Technologia, która na skalę masową ma szanse zaistnieć najwcześniej w przyszłym roku, umożliwi rozszerzenie zasięgu bezprzewodowych sieci szerokopasmowych poza centra dużych miast, a w dłuższej perspektywie czasowej może nawet zagrozić telefonii komórkowej.

WiMAX to od dawna zapowiadany standard przemysłowy 802.16-2004. Pozwala on na przesyłanie danych z szybkością 70Mb/s na odległość nawet 50 kilometrów. Umożliwi więc rozszerzenie zasięgu szybkich sieci bezprzewodowych na tereny słabo zaludnione lub stworzenie takiej infrastruktury w krajach słabiej rozwiniętych, w których brak gęstej sieci punktów dostępowych. Jak skromnie stwierdził Ron Peck, zajmujący się w Intelu promocją nowej technologii: „Chcemy umożliwić szerokopasmowy dostęp miliardowi nowych użytkowników”.

Na razie WiMAX trafi głównie do sprzętu sieciowego, jednak wraz z popularyzacją i obniżeniem kosztów produkcji ma stać się „nowym Wi-Fi”. Ceny pierwszych punktów dostępowych będą się zaczynać od 250 USD, ale według Intela w ciągu 3 lat powinny spaść do poziomu 50 USD. Wtedy technologia miałaby szanse na trafić do notebooków, telefonów komórkowych i innych produktów elektroniki użytkowej.

Źródło: ZDNet