Internetowe wirusy zaatakują?

Komputerowe wirusy zaatakują w tym roku zwłaszcza systemy szybkiego przekazu informacji. Tak twierdzi brytyjska firma Sophos, opracowująca programy antywirusowe. Zdaniem specjalistów firmy, twórcy wirusów chcą stworzyć nowego superwirusa dla systemu Windows, który mógłby szybko się rozprzestrzeniać pocztą elektroniczną. Zamierzają też stworzyć więcej wirusów, które można roznieść poprzez system Instant Messaging.

Firma Sophos przepowiada wzrost mutacji „trojanów”, które tworzą dziury w systemach operacyjnych komputerów i tym samym umożliwiają hakerom zdalne kierowanie cudzym komputerem. Nie przewiduje się jednak istotnego wzrostu liczby wirusów.

Ich średni miesięczny „wysyp” ma pozostać na poziomie około siedmiuset. Łowcy wirusów twierdzą, że istniejące na rynku oprogramowania antywirusowe są skuteczne, jednak wirusy dostają się do komputerów głównie dzięki nieuwadze ich użytkowników.

Nie przewiduje się natomiast ataków terrorystycznych w cyberprzestrzeni. Zdaniem specjalistów, wirusy terrorystyczne są dużym ryzykiem także dla ich twórców, bo nie wiadomo, czy któregoś dnia nie uderzą w nich samych.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Więcej w dziale Virus