Jak będą wyglądać systemy zabezpieczeń przyszłych produktów MS?

Bill Gates podczas wtorkowego (24 lutego 2004 r.) przemówienia na spotkaniu RSA Conference zapowiedział nowe technologie i funkcje, jakie zostaną wprowadzone przez Microsoft w oprogramowaniu jego autorstwa.

Do nowych technologii, jakie niedługo znajdą się w produktach Microsoftu, należy zaliczyć funkcję skanowania kodu źródłowego w następnej wersji Visual Studio, technologię Security Control Center w Windows XP oraz zestaw udogodnień nazwanych Dynamic System Protection. Gates przedyskutował również kwestię walki firmy z Redmond ze zjawiskiem spamu.

Pierwszymi nowinkami dotyczącymi bezpieczeństwa, jakie dotrą do korzystających z oprogramowania Microsoftu, będą Security Control Center oraz zmiany w przeglądarce Internet Explorer i zaporze ogniowej Internet Connection zintegrowanej standardowo w Windows XP. Udogodnienia te zawarte będą w pakiecie Service Pack 2 for Windows XP.

Firewall pozwoli użytkownikom na określenie, która z zainstalowanych w systemie aplikacji ma uzyskać dostęp do Sieci – opcja ta znajduje się w większości oferowanych na rynku zabezpieczeń tego typu.

Administratorzy będą mogli również zarządzać wieloma windowsowymi firewallami z jednego miejsca oraz tworzyć profile bezpieczeństwa dla każdej z maszyn.

Security Control Center jest w zasadzie konsolą z graficznym interfejsem użytkownika służącą do monitorowania zabezpieczeń peceta.

Dla wielu najbardziej interesującą innowacją będzie technologia Dynamic System Protection, która obecnie jest w fazie testów alfa. System składa się z zestawu mechanizmów, które współpracując ze sobą, mają stanowić kompleksowy system chroniący przed atakiem na komputer użytkownika. Mechanizmy te mają być zintegrowane w Windows.

Gates poinformował również o nawiązaniu współpracy z firmą RSA Security w celu zwiększenia bezpieczeństwa środowiska Windows przez zmianę statycznego hasła na uwierzytelnianie dwustopniowe. Umożliwi to klientom korporacyjnym firmy Microsoft zabezpieczenie ważnych zasobów komputerowych i sieciowych, tak aby dostęp do nich mieli wyłącznie autoryzowani użytkownicy. Jednocześnie zapewniony zostanie uproszczony i spójny sposób logowania użytkowników. Za sprzedaż RSA SecurID dla Microsoft Windows odpowiadać będzie RSA Security.

Źródło: eWEEK | Chip.pl | Piotr Kuźmiński