Jak łatwo być intruzem

Jestem intruzem, niczego o Tobie nie wiem. Interesuje mnie właściwie tylko Twój komputer i zgromadzone na nim filmy. Czasami tylko Twój komputer. Masz Neostradę, tak? Doskonale! Cieszę się – już jesteś mój.

Poznajmy się: to ja jestem tym człowiekiem, który oglądał wczoraj od środka Twój modem i Twoją sieć. To ja skorzystałem z Twoich urządzeń, żeby zasypać pakietami komputer mojego wroga. To dzięki mnie wkrótce dostaniesz od swojego dostawcy usług internetowych pismo, że zakłócasz działanie sieci lub łamiesz prawo – i że zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności. Mam na imię Adam, chodzę do gimnazjum. Przez większą część dnia się nudzę…

Choć chciałoby się, żeby powyższa historia należała do gatunku science-fiction, rzeczywistość jest zupełnie inna. Okazuje się, że zabezpieczenia niektórych istniejących modemów xDSL (używanych m.in. w Neostradzie, najpopularniejszej w Polsce usłudze szerokopasmowego dostępu do Internetu) przypominają bardziej ser szwajcarski niż tarczę: otwarte porty umożliwiają bezpośredni dostęp do wbudowanego oprogramowania, zmianę parametrów, reset modemu itd.

Pełna wersja artykułu na stronach pcworld.pl