Jedność internetu zagrożona

Komisja Europejska przestrzegła Stany Zjednoczone przed dalszymi naciskami na branżę internetową, w celu przejęcia kontroli nad „pajęczyną”. Kontynuacja obecnej polityki może, według KE, doprowadzić do podziału sieci.

Europejscy politycy upomnieli amerykańskich decydentów, aby podczas poświęcone sprawom internetu zbliżającego się spotkania na szczycie, które odbędzie się w Tunezji, ograniczyli swoje żądania w kwestii kontroli nad siecią. W przypadku, gdy Ameryka nie zajmie ugodowego stanowiska w tej kwestii, istnieje zagrożenie, że takie państwa jak Chiny, Rosja, Brazylia czy niektóre kraje arabskie mogą uruchomić własne wersje globalnej sieci komputerowej.

Z kolei Stany Zjednoczone podnoszą zarzuty łamania wolności wypowiedzi przez kraje, które sugerują budowę własnych sieci komputerowych. Co ciekawe, oskarżenia te może są i zasadne pod adresem np. Chin, jednak w przypadku np. Brazylii są już całkowicie niezrozumiałe. Z drugiej jednak strony nawet najbliższy przyjaciel USA – Kanada, nie jest zainteresowana przejęciem absolutnej kontroli nad internetem przez Amerykanów.

Źródło: The Inquirer