Kiedy koniec cyberwojny?

Już od dłuższego czasu trwa cyber-konflikt pomiędzy hackerami z Chin i Stanów Zjednoczonych. Jak się okazuje, Chińczycy deklarują chęć zawieszenia broni. Odpowiedź drugiej strony na tę deklarację nie jest znana.

Aktualnie ocenia się, że w trakcie konfliktu, który wybuchł po katastrofie chińskiego samolot i śmierci chińskiego pilota, chińscy hakerzy skutecznie zaatakowali około tysiąca amerykańskich serwerów internetowych. Druga strona konfliktu takżę z podobną liczbą wiąże swoje ataki na chińskie serwery.

Praktycznie trudno jest powiedzieć jaki był cel tego cyber-konfliktu. Krążął opinie, że cała ta sytuacja spowodował większą koncentrację na sprawach bezpieczeństwa teleinformatycznego w obydwu krajach, co w szczególności dotyczy Chin, gdzie poziom ten z pewnością jest znacznie niższy. Niektóre firmy aby nie podejmować ryzyka zdecydowały się na całkowite wyłączenie swoich serwerów na czas konfliktu. Jednak eksponowanie pozytywnych aspektów konfliktu, z których niewątpliwie należy skorzystać, nie powinno wpływać na ogólną negatywną ocenę tego przyadku.