Kod Galileo złamany

Zespół naukowców z Global Positioning System (GPS) Laboratory uniwersytetu Cornell poinformował o złamaniu kodów europejskiego systemu nawigacji satelitarnej o nazwie Galileo. Oznacza to, że każdy posiadacz urządzenia do nawigacji, wykorzystując identyfikujący satelitę numer PRN (Pseudo Random Number), może korzystać z usługi za darmo.

Europejska wersja amerykańskiego systemu GPS w założeniu miała przynieść uczestniczącym w projekcie inwestorom dochody w postaci opłat właśnie za kody PRN. Jednak ponieważ obydwie wersje systemu nawigacji – europejska i amerykańska – będą w przyszłości dzielić niektóre częstotliwości, pojawił się argument, aby kody PRN były dostępne na zasadach open-source.

Naukowcom z Cornell University udało się w kwietniu ściągnąć kody za pomocą specjalnej anteny i opublikowali je na stronach internetowych.

Odpowiedzią twórców systemu Galileo było wypuszczenie dwa tygodnie później kodów PRN w wersji open-source. Jak się jednak okazało, nie były one rozpoznawalne przez satelitę GIOVE-A, a ponadto zostały oznaczone prawami autorskimi projektu Galileo. W tej sytuacji badacze zdecydowali się podzielić wynikami swoich eksperymentów i przyczynili się do zamieszczenia w najnowszym miesięczniku GPS World samych kodów oraz sposobów ich pozyskania.

Źródło: The Inquirer