Kolejny proces Microsoftu?

Ledwie zakończył się jeden proces przeciwko firmie Microsoft, a już mamy kolejny. Proces ten rozpoczęła Kalifornijska firma InterTrust Technologies, gdzie ponownie oskarża Microsoft o naruszenie praw patentowych.

Jak się okazuje, tym razem chodzi o system aktywacji, który jest zastosowany w nowym systemie operacyjnym Microsoft Windows XP, pakiecie biurowym Microsoft Office XP a także aplikacji do tworzenia schematów – Microsoft Visio 2002.

Jak wiadomo Microsoft zastosował ten system, po to by walczyć z nielegalnym powielaniem swego oprogramowania. Jeżeli użytkownik nie dokona internetowej czy też telefonicznej rejestracji i nie wprowadzi otrzymanego wtedy kodu, programy przestaną się uruchamiać. Kod który należy podać, jest uzależniony od konfiguracji sprzętowej naszego komputera i program który zostanie przeniesiony na inny sprzęt nie będzie działał. I teraz wkracza tu firma InterTrust która twierdzi, że to ona pierwsza opracowała i opatentowała taką metodą. Według jej przedstawicieli, Microsoft zastosował ją w swych produktach bez wykupienia stosownej licencji.

I tu się koło zamyka. Prawdopodobnie będzie to już drugi proces z powództwa tej firmy. Już w kwietniu tego roku, ta sama firma pozwała Microsoft o złamanie praw patentowych w programie Windows Media Player, którego wyposażono w funkcje sprawdzające legalność utworów. Wedłgu twierdzenia firmy firma InterTrust, takie rozwiązanie opatentowała już wcześniej.