Komputer odbiera siły

Japońscy naukowcy wykazali, że codzienna praca z komputerem odbiera siłę, energię i motywację.

Zespół, którym kierował dr Tetsuya Nakazawa, przez 3 lata obserwował 25 tys. osób. Okazało się, że ludzie, którzy długo pracują z komputerem, częściej odczuwają fizyczny ból. Szczególnie często dotyczy on oczu i ramion. Nagminne są też bóle głowy. Osoby spędzające wiele godzin przed monitorem częściej cierpią też na kłopoty z motywacją i popadają w letarg. Ludzie pracujący z komputerem więcej niż 5 godzin dziennie skarżą się też na objawy związane ze stresem i snem. Najczęstsze problemy to senność, niepokój, kłopoty w relacjach ze współpracownikami i niechęć do wyjścia z biura.

„Nasze wyniki sugerują, że symptomy fizyczne nasilają się wraz z czasem użytkowania terminali wyposażonych z wyświetlacz – bez konkretnego progu bezpieczeństwa. Symptomy mentalne i związane ze snem nasilają się po przekroczeniu poziomu 5 godzin dziennie” – można przeczytać w raporcie, który zostanie opublikowany w listopadowym wydaniu „American Journal of Industrial Medicine”.

W związku z niepokojącymi wynikami, zespół Nakazawy zapowiada kontynuację badań dotyczących negatywnego oddziaływania komputerów na użytkowników. Bo choć coraz więcej osób spędza całe dnie przed ekranem, wciąż brak jasnych wytycznych dotyczących czasu jaki można spędzać w ten sposób, nie narażając własnego zdrowia.