Komputery Dell i HP z Javą

Na trwającej w San Fransisco konferencji JavaOne, firmy Dell Computer i HP potwierdziły, że sprzedawane przez nie komputery będą wyposażone w najnowszą wersję uniwersalnego języka oprogramowania Java, którego autorem jest Sun Microsystems.
To niezwykle istotna decyzja dla przyszłości Javy, języka który Sun opracował jako środowisko pracy programów, bez konieczności ich ścisłego integrowania z systemem operacyjnym. Dotychczas większość komputerów sprzedawanych z systemem Windows posiadało Javę w wersji okrojonej, co jak twierdzi Sun miało być zabezpieczeniem pozycji monopolisty Microsoftu. Obie firmy od lat już toczą spór na temat tej technologii, a w grudniu ubiegłego roku w procesie wytoczonym przez Suna zapadł wyrok nakazujący Microsoftowi dołączenie do Windows pełnej wersji Javy. Gigant oprogramowania złożył apelację od wyroku.
Środowa zapowiedz Della i HP oznacza, że wszystkie nowe komputery tych firm będą sprzedawane z najnowszą wersją języka Java, bez konieczności pobierania go przez użytkownika bezpośrednio ze strony Suna. Obie firmy zapewniają, że sprzedaż komputerów z Javą Suna rozpocznie się pod koniec tego roku. W oświadczeniu nie ujawniono żadnych szczegółów finansowych porozumienia.
Na początku tego tygodnia, Sun rozpoczął kampanię informacyjną, mającą na celu zwiększenie świadomości ludzi o masowej obecności Javy w popularnych urządzeniach elektronicznych, m.in. telefonach komórkowych.