Koniec Phrack’a

W lutym informowaliśmy, że po 20 latach działalności, redakcja magazynu Phrack planuje zakończyć swoją działalność. Do 10 lipca można było zadeklarować chęć kupna ostatniego wydania magazynu. Numer 63 ukaże się podczas konwentów hackerów Defcon i WhatTheHack2005 w lipcu.

Pierwszy numer Phrack’a, który kreował się na główny magazyn międzynarodowego podziemia komputerowego, wydano 11 listopada 1985 roku.

Był on prawie w całości poświęcony phreakingowi, czyli hackowaniu systemów telefonicznych. Od tego czasu magazyn przeszedł wiele, między innymi pozew sądowy złożony przez firmę Bell South.

Redaktor naczelny Phrack’a Knight Lightning został oskarżony o przedrukowanie zawartości „poufnego” dokumentu E911, jednakże sprawę umorzono, gdy okazało się, że E911 można nabyć przez telefon za 13 dolarów.

Magazyn śledził ewolucję hackingu od czasów BBS’ów do telefonii komórkowej trzeciej generacji.

Cechowało go profesjonalne, świadome politycznie i często kontrowersyjne podejście do spraw bezpieczeństwa informacji.

Tematy, które poruszał Phrack to między innymi hacking, phreaking, szpiegowanie, carding, cybernetyka, radio, elektronika, prawo, inżynieria wsteczna, kryptografia, anarchia, spiskowanie i wiadomości ze świata.

Magazyn udostępniano publicznie tak często, jak tylko było to możliwe, za darmo, a jego zawartość publikowano też na stronie internetowej Phrack’a.

„Phrack wciąż jest bardzo dobrze znany”, powiedział Ollie, obecny redaktor naczelny w wywiadzie dla BBC. „Jest dużo magazynów o bezpieczeństwie, ale żadnego o hackingu”.

W takim razie co z „2600” – hackerskim kwartalnikiem? Bruce Sterling, autor zajmujący się bezpieczeństwem, uważa, że Phrack zostanie reaktywowany: „Każda paczka niesfornych nastolatków może ożywić Phracka, ponieważ to właśnie tacy ludzie go stworzyli”.

W oświadczeniu wydanym przez zespół redakcyjny Phrack’a czytamy, że przekazaliby oni magazyn ludziom skłonnym do jego reaktywacji.

Oprócz tego obiecano, że strona internetowa Phrack’a będzie utrzymywana do roku 2007.

Żródło: http://www.theregister.co.uk/2005/07/11/phrack_shuts/
http://phrack.org