Kryptografia kwantowa dla mas

Amerykańska firma Magiq Technologies zapowiedziała wypuszczenie jeszcze w tym roku nowej linii produktów, które mają się przyczynić do szerokiej popularyzacji kryptografii kwantowej.

Magiq Technologies zawarło porozumienie z firmą Cavium Networks, na mocy którego układy Cavium gwarantujące bezpieczeństwo sieci komputerowych będą montowane w serwerach i osprzęcie firmy Magiq. Ponadto Magiq i Cavium będą tworzyć kompletne projekty referencyjne dla infrastruktury sieciowej, które mają być licencjonowane producentom urządzeń sieciowych.

Jak przyznał Andy Hammond, wiceprezes ds. marketingu w Magiq, celem firmy jest przyspieszenie adopcji technologii kryptografii kwantowej przez rynek masowy. Do jesieni firma ma udostępnić swoje produkty w wersji „beta”, a masowa sprzedaż ma się rozpocząć na początku 2006r.

Kryptografia kwantowa, która bazuje na zasadzie nieoznaczoności Heisenberga, uważana jest za całkowicie bezpieczną metodę szyfrowania. Niestety jest to rozwiązanie stosunkowo drogie – system Magiq kosztuje 70 tys. USD. Pytanie, czy kryptografia kwantowa uzyska popularność także na rynku masowym pozostaje wciąż kwestią otwartą. Na razie przewiduje się, że pierwszymi klientami na tego typu systemy bezpieczeństwa będą instytucje akademickie i agencje rządowe.

Źródło informacji: ZDNet