Legalnie z Kazaa

Jak podaje australijska gazeta „The Age”, sieć P2P Kazaa wkracza na nowy obszar działalności. Z informacji „The Age” wynika, że w ubiegłym tygodniu Kazaa zawarła porozumienie o legalnej dystrybucji trzech filmów. Czwarty film, którego dystrybucją prawdopodobnie zajmie się Kazaa, obecnie znajduje się w post-produkcji.

W ofercie Kazaa znalazły się: pierwszy pełnometrażowy film zrealizowany w języku Hindi – thriller „Supari”; „To Day of Days” z legendarnym australijskim surferem Jackiem McCoy’em oraz singapurski szlagier „Teenage Textbook Movie”. Użytkownik, który będzie chciał pobrać któryś z filmów będzie obciążany za to opłatą – odpowiednio 2,99 USD, 4,90 USD i 2,99 USD za tytuł. W związku z tym, że rozmiar plików wynosi około 400MB, amatorzy filmów powinni posiadać szerokopasmowe łącze. Jak przyznał rzecznik Sharman Networks, wydawcy i dystrybutora Kazaa, sieć zanotowała już ponad 200 pobrań filmu „Supari”. Rozszerzeniem oferty Kazaa jest także możliwość pobrania zwiastunów i afiszy filmowych, a także piosenek z filmów w cenie 90 centów za utwór.

Sharman Networks rozgląda się już za nowymi materiałami, których dystrybucją mogłaby się zająć Kazaa. Obecnie trwają starania nad pozyskaniem filmów z Azji i Francji, a także prowadzone są rozmowy z BBC. Stacja ta ma wyłączne prawo do emisji filmów ze swoich archiwów, ale jest ono na tyle duże że być może zdecyduje się na nową formę dystrybucji swoich zbiorów.

Biorąc pod uwagę potencjał 60 milionów użytkowników Kazaa, wkroczenie na nowy obszar działalności może się okazać niezwykle dochodowym krokiem. Tak więc, czekamy na legalne pojawienie się pierwszych komercyjnych filmów w sieciach P2P.