Legends may sleep, but they never die!

Legenda komputerowego undergroundu – Kim „Kimble” Schmitz, został skazany przez sąd w Monachium na rok i osiem miesięcy nadzoru policyjnego oraz nakazał zapłacić karę w wysokości 100 tysięcy euro. Głównym zarzutem prokuratora były nielegalne spekulacje akcjami. „Milioner Kimble” zasugerował przeżywającej kłopoty holenderskiej spółce Letsbuyit.com, że zainwestuje w nią 1,15 milionów euro.

Kim spodziewał się, że oficjalny komunikat spółki o pozyskaniu inwestora spowoduje gwałtowny skok akcji. Nie mylił się – na początku ubiegłego roku wartość papierów Letsbuyit.com wzrosła o ponad 100%, a sam Schmitz (jako posiadacz akcji) zarobił tym samym pokaźną sumę pieniędzy.

Schmitz stał się w Niemczech swego rodzaju symbolem, po tym, jak z działającego w ukryciu hakera przeistoczył się w poważnego kapitalistę i guru nowej ekonomii. 28-latek dorobił się prawdziwej fortuny oferując usługi konsultingowe w zakresie bezpieczeństwa komputerowego. Pod koniec stycznia został zatrzymany w Bangkoku pod zarzutem oszustw finansowych oraz ujawniania poufnych informacji.

Wokół Kima narosło sporo legend. W styczniu 2001 roku BBC rozpowszechniło wiadomość, że Schmitz wyczyścił kredyt limitowy byłego kanclerza Niemiec Helmuta Kohla. „Bild Zeitung” natomiast pisał, że haker-biznesmen włamał się do serwera dużego banku i przelał na konto organizacji Greenpeace miliony dolarów. Doniesienia te mijały się z prawdą.

Zobacz również:
– Enough is Enough – Kimble R.I.P.
– www.kimble.org