Linux dla policji w niemieckiej Dolnej Saksonii

W tym tygodniu Policja w Dolnej Saksonii (Niedersachsen) rozpoczęła wyposażanie 11620 stanowisk roboczych w komputery z zainstalowanym Linuksem. Na komputerach tych oprócz programów biurowych działać będzie stworzony specjalnie dla policji dolno-saksońskiej system o nazwie Nivadis, służący do opracowywania zdarzeń, analizy, dokumentacji oraz wymiany informacji. To zintegrowane oprogramowanie zastąpi 23 pojedyncze aplikacje i umożliwi policji bardziej wydajną pracę. Komputery wyposażone zostaną również w dostęp do internetu.

Za Linuksem przemawiały z jednej strony niższe koszty, z drugiej zaś zwiększony komfort oraz bezpieczeństwo. Uczestnicząca w realizacji projektu firma consultingowa Mummert Consulting oszacowała, że oszczędności w porównaniu z rozwiązaniem bazującym na platformie Windows 2000/XP wyniosą na przestrzeni 10 lat około 20 milionów euro. System Nivadis zrealizowany został w Javie i daje się również uruchomić na systemach Microsoftu. Używany poprzednio system o nazwie MIKADO był już przestarzały pod względem technicznym i funkcjonalnym. W trwającej dwa lata realizacji systemu NIVADIS uczestniczyło 70 pracowników wydziału technicznego policji w Hannoverze oraz 50 pracowników firmy Mummert Consulting.

Rozwiązanie oparte na Linuksie pozwala nie tylko zaoszczędzić koszty licencji systemu operacyjnego, ale umożliwia też użycie mniej wydajnych komputerów i jest „niezależne od cyklów produkcyjnych poszczególnych producentów oprogramowania”. Oprócz tego Linux oznacza poprawę komfortu pracy, ponieważ rzadziej się zawiesza oraz pozwala na poprawę bezpieczeństwa dzięki lepszemu zarządzaniu uprawnieniami dostępu.

Ten obejmujący prawie 12 tysięcy stanowisk roboczych projekt to największe dotąd wdrożenie Linuksa w Niemczech. Stopniowe włączanie do pracy systemów z zainstalowanym Linuksem ma zostać zakończone do połowy 2004 roku. Koszty wdrożenia komputerów z Linuksem oraz nowego oprogramowania wynoszą ponad 80 milionów euro.

Źródło: linux.hanski.info