Linux wspiera zespół Williamsa F1

Klastrowe superkomputery linuksowe HP znajda zastosowanie przy symulacji aerodynamicznych modeli bolidów Formuły 1 w zespole Williamsa.

Do istniejącej już mocy obliczeniowej, wykorzystywanej przez główną kwaterę projektową zespołu z Oxfordshire, zostanie dodanych jeszcze kilkaset serwerów HP ProLiant z procesorami Intela. Wyniki prac prowadzonych przed obecnym sezonem przyczyniły się do zajętej przez zespół Williamsa drugiej lokaty wśród konstruktorów pojazdów Formuły 1.

Na wyniki bolidów osiągane w trakcie wyścigów mają wpływ nie tylko doświadczenie i umiejętności kierowcy, ale także zastosowany silnik, rodzaj podwozia, opony, a przede wszystkim aerodynamiczny kształt pojazdu. W związku z tym, że prace nad poprawieniem tego ostatniego parametru trwają już bardzo długo i są mocno zaawansowane, coraz trudniej jest odkryć rozwiązanie poprawiające parametry bolidu. To z kolei wymusza zastosowanie coraz wydajniejszych systemów, umożliwiających prowadzących skomplikowane obliczenia.

„Dodatkowe komputery są konieczne abyśmy uzyskali pozycje lidera technologicznego, oraz wiedzę umożliwiającą zaprojektowanie rewolucyjnego pojazdu FW25” – powiedział Patrick Head, dyrektor techniczny Williamsa. Z kolei rzecznik zespołu dodał, że główną przyczyną rozbudowy mocy obliczeniowej komputerów była potrzeba zredukowania czasu, jaki pochłaniała pełna analiza parametrów projektowanego modelu.