Microsoft chce blokować aktywację Windows przez Internet

Korporacja Microsoft rozszerzyła inicjatywę Windows Genuine Advantage, skierowaną do walki z piractwem softwarowym. Obecnie osoby, które zakupiły komputery od dwudziestu największych producentów OEM nie będą mogły samodzielnie aktywować swojej kopii Windows XP zaraz po jej zainstalowaniu.

W tym celu będą musieli się wcześniej zgłosić do serwisu obsługi technicznej Microsoft z prośbą o udostępnienie dodatkowego klucza do reaktywacji.

Program Windows Genuine Advantage był uruchomiony w trybie testowania we wrześniu ubiegłego roku. Początkowo zakładał kontrolowanie autentyczności licencji softwarowych przy próbie pobrania aktualizacji dla systemu operacyjnego Windows. Od 28 lutego do tej opcji dodano jeszcze jedną, skierowaną do walki z kradzieżą i nielegalnym rozpowszechnianiem certyfikatów autentyczności.

Przypuszcza się, że w takiej sytuacji, ważniejsi producenci OEM będą dostarczać komputery ze wcześniej aktywowanymi kopiami Windows XP. Jeżeli użytkownik ponownie zainstaluje system operacyjny i będzie próbował samodzielnie aktywować go za pomocą jednego z kluczy, znajdujących się na „czarnej liście”, na ekranie jego monitora zostanie wyświetlony komunikat, informujący o konieczności skontaktowania się z regionalnym przedstawicielem Microsoft w celu uzyskania dalszych instrukcji. Następnie użytkownik będzie zmuszony, albo przerwać aktywację, albo wytłumaczyć gigantowi software, gdzie i kiedy nabył swój PC.

Źródło: Labolatorium DrWEB