Microsoft dla nastolatków

W przyszłym tygodniu firma Microsoft rozpocznie testy nowego komunikatora internetowego. Produkt jest skierowany do pokolenia nastolatków, które wyrosło na Internecie.

Microsoft pracuje nad rozbudowanym komunikatorem internetowym, który ma wytworzyć wokół siebie społeczne sieci peer-to-peer. Użytkownicy programu mogą rozmawiać ze sobą, wymieniać się zdjęciami i wspólnie słuchać muzyki. W jednej grupie może znaleźć się do 10 osób, jednak każdy użytkownik może brać udział w wirtualnych spotkaniach dowolnej liczby grup.

Aplikacja została opracowana przez nowy oddział Microsoftu – założony 18 miesięcy temu w Seattle NetGen. Rekrutuje się on z kierowanych przez Tammy Savage 12 absolwentów coolege’ów, którzy mają tworzyć aplikacje dla ludzi pomiędzy 13 a 24 rokiem życia. Prace nad nowym programem poprzedziły dokładne badania współczesnych nastolatków, których nawyki społeczne znacznie różnią się od pokolenia, które dorastało przed upowszechnieniem się Internetu. Przedstawiciele Microsoftu twierdzą, że „sposobem na życie” współczesnej młodzieży jest komunikacja przez Internet i zabawa. Nowy produkt firmy Gatesa ma im to ułatwić.

„Sądzę że to, na czym naprawdę zależy ludziom w tej grupie wiekowej, to narzędzia komunikacyjne” – mówi Savage. Dlatego zdecydowano się postawić na rozwój komunikatorów umożliwiających porozumiewanie się w czasie rzeczywistym.

Tworząc aplikację, młodzi pracownicy Microsoftu wzorowali się na małym domowym przyjęciu – stąd wielkość grupy określono na 10 osób. Również domowe imprezy były inspiracją dla możliwości wspólnego słuchania muzyki. Uczestnicy rozmowy sami tworzą playlistę, która może objąć do 60 utworów umieszczonych na dysku twardym jednego lub kilku rozmówców. Dopuszczalne formaty to MP3, WMA i WAV. To wirtualny odpowiednik sytuacji, w której ktoś przynosi na imprezę swoją płytę i puszcza ją znajomym. Dostępna będzie także opcja “Winks” (od ang. Słowa „wink” oznaczającego mrugnięcie okiem), pozwalająca na przesyłanie rozmówcom animacji. To rozbudowane emotikony, jakich cały zestaw możemy znaleźć m.in. w polskim Gadu-Gadu.

Do używania wersji beta wymagany jest Windows XP z zainstalowanym Service Pack 1 i MSN Messenger 5. Prawdopodobnie pojawi się także specjalny upgrade dla Windowsa XP, pozwalający na korzystanie z nowego komunikatora.