Microsoft eksportuje wojnę o Lindows

Microsoft ogłosił możliwość rozpoczęcia w kilku krajach Europy prawnych kroków przeciwko producentowi systemu operacyjnego Lindows oraz producentom preinstalującym system na komputerach osobistych.

Koncern skierował do Lindows oraz kilku producentów komputerów w krajach Beneluksu i Szwecji zawiadomienie, że korzystanie z marki Lindows stanowi czyn nieuczciwej konkurencji w stosunku do zarejestrowanej w tych krajach nazwy Windows. Microsoft ostrzega o możliwości podjęcia kroków prawnych w tej sprawie.

Przedstawiciele Microsoftu utrzymują, że chodzi tylko o ochronę marki własnego systemu operacyjnego, i zwracają uwagę, że Lindows jest jedynym dystrybutorem sytemu opartego na Linuksie, przeciwko któremu podjęto inne kroki niż rynkowa konkurencja. W Stanach Zjednoczonych trwa już na wniosek Microsoftu postępowanie w sprawie naruszenia praw do marki Windows. Najbliższe posiedzenie sądu przewidziane jest na marzec przyszłego roku.

Lindows jest jedną z dystrybucji Linuksa (choć nie darmową) przeznaczoną dla indywidualnych użytkowników. Rozwój tego systemu wspiera w Stanach Zjednoczonych m.in. kilku producentów komputerów oraz potężna sieć handlowa Wal-Mart.

Źródło informacji: BiznesNet.pl