Microsoft i Sendo kończą spór

Microsoft i brytyjski producent telefonów komórkowych Sendo porozumiały się w sprawie zakończenia sprawy sądowej wniesionej przez Sendo przeciwko amerykańskiej korporacji. Sendo oskarżyło Microsoft o kradzież tajemnic produkcyjnych odnoszących się do nowej generacji tzw. inteligentnych telefonów komórkowych i próbę usunięcia go z rynku.

Brytyjska firma, która ma siedzibę w Birmingham wystąpiła na drogę sądową przeciwko Microsoftowi przed dwoma latami. Wcześniej obie firmy współpracowały ze sobą, choć współpraca nie układała się dobrze. Sendo oskarżyło Microsoft m.in. o nie wywiązywanie się z warunków umowy oraz o przywłaszczenie sobie tajemnic produkcyjnych. Warunki pozasądowej ugody nie są dokładnie znane.

Według Guardiana, Microsoft wypłaci odszkodowanie i zwróci 4-procentowy udział w spółce. Sendo twierdzi, że Microsoftowi bardzo zależało na wejście na rynek oprogramowania stosowanego w telefonii komórkowej, ale nie udało mu się przekonać do współpracy żadnego z czołowych producentów aparatów komórkowych. Microsoft miał wówczas opracować tajny plan zakładający przechwycenie tajników produkcyjnych i ekspertyzy technicznej Sendo, rozpoznania jego rynku i bazy klientów.

Sendo twierdzi, że celem Microsoftu było wywołanie kryzysu finansowego w Sendo, doprowadzenie do upadku firmy i przejęcie praw autorskich do jej technologii w wyniku postępowania upadłościowego. Następnym etapem planu było przekazanie danych zdobytych tą drogą któremuś z tanich producentów aparatów w Azji.

Źródło informacji: BBC