Microsoft likwiduje czaty

Komputerowy gigant Microsoft poinformował, że zamyka większość swoich popularnych, internetowych czatów w obawie przed rozpowszechnianiem pedofilii i rozsyłaczy spamu.

Według koncernu, istnieją uzasadnione obawy, że czaty na popularnej stronie Microsoftu www.msn.com i jej wersjach w poszczególnych krajach, są wykorzystywane przez pedofilów, którzy w ten sposób docierają do dzieci.

Zamknięcie czatroomów w 28 krajów ma nastąpić 14 października. Ma to dotyczyć portalu MSN w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Afryce, w Azji i w znacznej części Ameryki Łacińskiej. Microsoft nie zamknie jednak serwisu dyskusyjnego on-line w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Japonii, jednak będą mogli z niego korzystać tylko subskrybenci.

Tożsamość i dane tych użytkowników mają być znane firmie. O zamknięcie czatów już dawno apelowali przedstawiciele organizacji działających na rzecz ochrony praw dziecka. Przedstawiciel koncernu w Wielkiej Brytanii Matt Whittingham powiedział, że nie była to łatwa decyzja, ale istniały poważne przesłanki do jej podjęcia. Wyraził żal, że odbije się ona na dostępie do popularnych komunikatorów przez „odpowiedzialnych” użytkowników Internetu.